
CELE 5 TESSSSSTE ALE PRIETENIEI REALE
22.02.2026
CEI 7 PAȘI SPRE SUCCES
22.02.2026
CELE 5 TESSSSSTE ALE PRIETENIEI REALE
22.02.2026
CEI 7 PAȘI SPRE SUCCES
22.02.2026CUM REZOLVI CONFLICTUL ÎNTRE GENERAȚII
Cineva spunea: „Dacă tinerețea ar ști, dacă bătrânețea ar putea...”
Trebuie să recunoaștem. Fiecare generație are bunele și mai-puțin-bunele ei. Ea întinde pe masa istoriei o combinație insolită de plusuri și minusuri, de genialități și imbecilități, de splendori și hidoșenii, de izbânzi și falimente. Plus tot ceea ce se află între extremele amintite, fiindcă ele sunt doar limitele, nu norma. Odată cu dezvoltarea capacității ei de exprimare, o generație va își va afirma valorile, idealurile, filosofiile la pachet cu infirmarea celor de dinainte. Iată scânteia revoluției. Iată cauza conflictului dintre generații. Sigur, nu singura cauză.
Oare ce reprezintă acest concept, mai exact realitate? Cuvântul conflict provine de la două cuvinte latinești, „con” + „fligo”. Con înseamnă împreună, iar fligo, a lupta, a combate, a se ciocni (ca ouăle de Paști, când unul sigur suferă stricăciuni, câteodată chiar ambele). Fligo are un corespondent în greacă, pe phlibo, care înseamnă a zdrobi, a freca.
Apoi, cuvântul generație provine, pe filieră franceză, tot din latină, din generatio, care îl are la bază pe genus și care înseamnă naștere, origine, rudă, rasă. Deci, conflictul dintre generații reprezintă o ciocnire între două „rase” de oameni (tineri vs. bătrâni), între două „genuri” de „rude”, între care există frecușuri și care se lovesc unii pe alții (împreună) sau, mai rău, se zdrobesc reciproc.
Conform specialiștilor, generațiile se definesc pe o durată de aproximativ douăzeci de ani. Astăzi, de exemplu, există patru-cinci generații. Prima, baby boomers (1946-1964) – cei născuți după Al Doilea Război Mondial, când rata natalității a crescut grozav. A doua, generația X (1965-1979) – în România sunt porecliți decrețeii, de la decretul anti-avort al lui Ceaușescu. A treia, generația Y (1980-1995) – sau milenialii, ale căror vieți au fost construite într-o cultură a narcisismului. A patra, generația Z (1996-2012) – nativii digitali care sunt toleranți cu oricine și orice, rupți de tradiții și imersați în virtual. A cincea, generația Alpha (2013-2025) – work in progress, iar prea multe nu se pot spune încă despre ei.
Anii sunt estimativi, iar cercetătorii nu sunt în acord total asupra lor, trăsăturile sunt fluide, în sensul că se pot împrumuta de la unii la alții, dar liniile mari de demarcație socială arată cam așa. Acum, imaginați-vă o familie tri-generațională, sau chiar cu patru generații, care locuiește sub același acoperiș. Ori o companie în care lucrează de la baby-boomers (directorii seniori) la membri ai generației Z (tineri necalificați). Unde vor apărea fisurile? Care vor fi cauzele conflictelor? Am meditat la următoarele pricini.
Tipare comportamentale diferite: tinerii vor fi activi, plini de energie, nonconformiști, iar cei mai în vârstă, pasivi. Experiență de viață diferită, a celor bătrâni e bogată datorită lungimii vieții, a celorlalți săracă din cauza scurtimii ei. Medii de proveniență diferite, unii vin din rural, alții, din urban, unii s-au născut în patrie (cuvântul provine de la „pater” și are sensul de țara tatălui, a părinților), alții în străinătate, sunt diasporeeni. Valori diferite, vă imaginați deja că bătălia se dă între creativitate și stabilitate, iar diferența de valori germinează scopuri diferite: inovare vs. conservare. Educație diferită, fiindcă unii au învățat de la magisteri, au citit cărți, biblioteci chiar, iar alții sunt discipolii influencerilor, studiază on-line rapid și nesigur. În fine, tentațiile diferite îi personalizează: plăcerile pentru cei mai tineri, puterea pentru adulți și vârstnici. Ei bine, totuși, există soluții? Cum se pot rezolva conflictele între generații?
Tipare comportamentale diferite: tinerii vor fi activi, plini de energie, nonconformiști, iar cei mai în vârstă, pasivi. Experiență de viață diferită, a celor bătrâni e bogată datorită lungimii vieții, a celorlalți săracă din cauza scurtimii ei. Medii de proveniență diferite, unii vin din rural, alții, din urban, unii s-au născut în patrie (cuvântul provine de la „pater” și are sensul de țara tatălui, a părinților), alții în străinătate, sunt diasporeeni. Valori diferite, vă imaginați deja că bătălia se dă între creativitate și stabilitate, iar diferența de valori germinează scopuri diferite: inovare vs. conservare. Educație diferită, fiindcă unii au învățat de la magisteri, au citit cărți, biblioteci chiar, iar alții sunt discipolii influencerilor, studiază on-line rapid și nesigur. În fine, tentațiile diferite îi personalizează: plăcerile pentru cei mai tineri, puterea pentru adulți și vârstnici. Ei bine, totuși, există soluții? Cum se pot rezolva conflictele între generații?
Două soluții...
- În primul rând, e nevoie de cunoaștere. Eu propun calea dialogului fertil. Răzmerița nu ajută. Sigur, revoluțiile au fost făcute de tineri. Iar dacă la ele au pus umărul câțiva bătrâni, să știi, și aceia erau tineri. La suflet. Dar războiul trebuie să facă loc păcii. Iar asta se întâmplă prin comunicare. Așa îl poți cunoaște pe celălalt. Doar cunoscând poți trage concluzii corecte și poți emite judecăți de valoare. În plus, dacă vă așezați la masa discuțiilor, s-ar putea să vă și placă unii de ceilalți. E riscant un astfel de demers. Fiindcă e o posibilitate să-l îndrăgești pe combatant. Dar asta-i ideea. Nepoții au nevoie de bunici pentru a crește în înțelepciune, iar bunicii au nevoie de nepoți pentru a se simți utili și apreciați. Ce chimie se creează în perimetrul unei povești la gura sobei sau în aria unei discuții despre viață! Dar, ca pomul dialogului să își dea roadele fericite, trebuie udat cu stropii ascultării. Părțile trebuie numaidecât să se asculte reciproc. Cunoaștem văzând și auzind, niciodată sporovăind încontinuu. Mai mult, poți să te informezi. Intră în dialog cu cărțile generației celeilalte. Audiază muzica ei. Hrănește-te puțin din aceleași izvoare. Vezi cu ce se hidratează mental și emoțional ceilalți. Nu pentru a aduna argumente contra, ci pentru a cunoaște. Ignoranța, dârzenia chioară, prostia sub forma necunoașterii nu sunt soluții pentru oameni civilizați.
- În al doilea rând, e nevoie de recunoaștere. După ce ai umblat o milă în papucii celuilalt, după ce te-ai poziționat în tranșeele lui, după ce l-ai înțeles, poți emite pretenții la ascultare. Atunci și doar atunci. Totuși, pretențiile trebuie să facă loc penitențelor. După ce cunoști în profunzime felul de a gândi, simți și de a fi al generației adverse, poți recunoaște că ai judecat-o greșit în anumite situații. Că ai acționat pripit. Că ai vorbit grăbit. Recunoaște și vei fi recunoscut.
Dacă ești tânăr, ascultă acum de cei mai bătrâni ca să fii și tu ascultat de cei mai tineri mai târziu.
Dacă ești adult sau bătrân, fii bun și blând. Și tu ai fost tânăr odată.
$58,466.00
Raised by campaign contributions
$5
$25
$50
$100
Other


